Чи варто вступати до ВНЗ? Варто. Навіть незважаючи на інтенсивно публіковану останнім часом публіцистику, з якої можна зробити висновок, що університети готують тільки до роботи в пабі… Багато молодих людей і їх батьки очікують, що навчання гарантує зайнятість, престиж і працевлаштування. Дисонанс між очікуванням і реальністю виникає через неправильне розуміння значення навчання. ВНЗ не вчить професії – але все ж вступати варто.

Чому в університеті не вчать професії?

Винятком можуть стати медицина, право, архітектура. ВНЗ не навчають професії. І це не повинно бути їх метою, оскільки це просто неможливо. Ринок праці змінюється швидше, ніж триває трирічний (тим більше п’ятирічний) цикл навчання.

Відмінним прикладом є ситуація медсестер в США. У період з 2010 по 2011 рік такі організації, як Американська асоціація медсестер, Бюро трудової статистики США або Інститут медицини, активно закликали до збільшення кількості абітурієнтів, у зв’язку з прогнозованим дефіцитом сертифікованих медсестер на ринку праці. Згідно зі статистикою та аналізом, попит на медсестер протягом року повинен був бути на 80% більше, ніж пропозиція працівників за професією. Сьогодні, після менш ніж двох років інтенсивної пропаганди, з’ясовується, що багато випускників не можуть знайти роботу. Причини цього – насичення ринку, недостатньо спеціалізована компетентність випускників і економічна криза, яка змусила американців рідше звертатися за медичною допомогою.

Вибір ВНЗ не повинен бути мотивований тим, яку професію ви хочете отримати в майбутньому: зміст занять не визначає, яку роботу ви зможете виконувати. Пітер Тіль, засновник PayPal і перший інвестор Facebook, закінчив філософію і право в Стенфорді. Рід Хоффман, співзасновник LinkedIn, вивчав філософію і когнітивні науки.

Може здатися, що університет насправді марна трата часу, оскільки успішна кар’єра в будь-якому випадку залежить від того, що і як швидко ви зможете освоїти самостійно. Однак все ще варто вступати до університету. Але з абсолютно інших причин.

1. У ВНЗ вчать, як вчитися

Основним життєвим досвідом підлітка, який повинен прийняти рішення про вступ – це навчання в початковій (1-4 класи), основний (5-9 класи) і старшій (10-11 класи) школі. Очікувати, що він здатний раціонально вирішити, що буде робити в житті та чому присвятить кілька наступних років навчання – це вкрай наївно.

Навчальні заклади дають концептуальний апарат, змушують взаємодіяти з різними текстами та інструментами. Вони дають можливість оцінювати контент, вести бесіди, виступати на публічних форумах, організовувати свою роботу, проводити дослідження і шукати інформацію.

Вибирайте галузь навчання, яка дозволить вам спілкуватися з таким матеріалом, який дійсно цікавий на нинішньому етапі вашого життя. Якщо ви захоплюєтеся камінням і мінералами, вивчайте геологію; якщо привертає складність людської натури – вибирайте психологію; якщо цікавить економіка, поступайте на економіку. Окремі гуманітарні науки не сильно відрізняються один від одного з точки зору навчальної програми; однак вони відрізняються тим, кого вони приваблюють.

Якщо ви нічим не захоплені, зробіть перерву, відкрийте свою пристрасть, а потім подумайте, чи варто йти в університет, або може взагалі від цього відмовитися.

2. Університет створює стимулююче середовище

Ви – це середнє арифметичне тих п’яти людей, з якими ви проводите більшу частину свого часу

припускає відомий американський бізнес-тренер Джим Рон

Якщо ви не вступите після закінчення школи та замість цього почнете працювати в барі – ви будете в першу чергу сформовані колегами за барною стійкою і її постійними клієнтами.

Якщо ви вступите до ВНЗ, в якому збираються люди, які мріють про стабільну роботу в корпорації, ймовірно, самі почнете прагнути до того ж. Якщо залишитеся вдома і проведете більшу частину часу з мамою, татом і братами й сестрами – ваш особистий розвиток буде обмежено їх системою цінностей і життєвими пріоритетами.

На молоду людину в першу чергу впливають амбіції та успіх оточення. Тому вибір ВНЗ не повинен бути мотивований змістом програми: скільки годин методології, скільки педагогіки та скільки введення в макроекономіку. Головною мотивацією має бути: хто буде вчитися з вами? Які люди будуть працювати з вами, чого вони домоглися в житті, які у них прагнення і як вони допоможуть вам у розвитку?

Чим вище амбіції викладачів в конкретному університеті / факультеті, тим вище їх цінність для вас. Варто вчитися там, де навчаються і викладають люди зі схожими амбіціями, цілями та системою цінностей.

Цінним аспектом навчання також є створення мережі контактів між іншими студентами й викладачами, які вам знадобляться пізніше в професійному житті. Чим бідніша ваша мережа, тим гіршу допомогу ви отримаєте від неї в майбутньому. І навпаки: чим більше у вашій мережі успіху, ініціатив і амбіцій – тим більше це підтягне вас і допоможе реалізувати власні цілі.

3. ВНЗ розвивають соціально

Вищі навчальні заклади збагачують емоційно та соціально настільки, наскільки це не зможе зробити ні робота, ні власна компанія.

Для багатьох студентське життя – один з найбільших дослідів. Найбільш цінні друзі часто народжуються саме в студентському середовищі – серед людей, з якими разом навчаєтесь, створюєте спільні проекти, відпочиваєте.

На більш пізньому етапі кар’єри, коли ви працюєте в якійсь компанії, не так легко встановити вагомі стосунки з іншими. Невдале побачення з подругою не зіпсує вашу кар’єру. Однак перш ніж призначити зустріч з колегою, потрібно п’ятнадцять разів подумати про те, як це вплине на ваше положення в компанії, якщо щось піде не так.

Функціонування в студентському середовищі також надає доступ до великої кількості нових контактів. Щороку надходять нові студенти. На роботі плинність кадрів, як правило, набагато нижча, навіть якщо ви працюєте в неймовірно «молодій і динамічній команді».

4. Університети легітимізують у світлі правил

Офіційне підтвердження вищої освіти важливо в тих професіях, які регулюють відповідні закони й правила. Наприклад, у вас може бути багато ідей змінити свою країну на краще, але без диплома вищої освіти не зробити кар’єру в державному управлінні. На державних підприємствах подібні обмеження регулюються конкурсами на керівні посади. Якщо ви плануєте кар’єру там, де такі правила існують – не досягнете успіху без відповідного диплома.

5. ВНЗ відрізняють вас від тих, хто не зміг вступити

Сучасні студенти більше не відчувають того, що зазнало покоління на початку вісімдесятих, тобто неймовірну конкуренцію за місце в університеті та школі. У той час відвідування виш або коледжу свідчило про якісні думки в голові. Сьогодні воно відрізняє вас тільки від тих, хто не може добре скласти іспити. Проте, від них варто відрізнятися.

Підбиваючи підсумок: так, варто вступати до ВНЗ. По-справжньому важливе питання: чи варто його закінчувати?