Сумський державний університет

Сумський державний університет — потужний заклад вищої освіти Сумщини IV рівня акредитації. В університеті навчається близько 16 тисяч осіб за різними формами навчання (освітньо-кваліфікаційні рівні та освітні ступені молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста та магістра) за 46 спеціальностями з 22 галузей знань. Здобувають освіту близько 1300 іноземних студентів із майже 50 країн світу.

За міжнародним рейтингом вищих навчальних закладів QS World University Rankings Сумський державний університет входить до TOП-групи (5%) провідних університетів світу та класифікується як університет з високою дослідницькою продуктивністю, за рейтингом QS EEСA (для країн Європи, що розвиваються, та Центральної Азії) – до ТОП-100 університетів цього регіону. Серед українських вишів за цими рейтингами СумДУ поділяє четверту позицію з ще двома ВНЗ.

Університет входить до 7% кращих університетів світу за результатами дослідження якості наукової діяльності університетів за цитованістю вчених в Google Scholar, що опублікував Webometrics.

Університет також входить в трійку кращих університетів України за показниками міжнародної діяльності та є першим за динамікою зростання згідно з рейтингом «ТОП-200 Україна».

Історія університету: Заклад відкрито у 1948 року як навчально-консультаційний пункт Московського інституту металопромисловості.

У 1966 році Він стає філією Харківського політехнічного інституту з денною формою навчання, у 1990 році перетворюється на Сумський фізико-технологічний інститут, а з 1993 року діє як Сумський державний університет класичного типу з розгалуженою структурою (базовий навчальний заклад, інститути, коледжі, технікуми).

Організаційна структура закладу: У 2016 році відбулось приєднання до СумДУ Української академії банківської справи шляхом її реорганізації, а у 2018 році – Сумського державного науково-дослідного інституту мінеральних добрив та пігментів. До складу університету входять навчально-наукові інститути: медичний; фінансів, економіки та менеджменту імені Олега Балацького; бізнес-технологій «УАБС»; права; Конотопський та Шосткинський інститути; факультети: електроніки та інформаційних технологій, іноземної філології та соціальних комунікацій, технічних систем та енергоефективних технологій; Конотопський політехнічний та індустріально-педагогічний технікуми; Сумський машинобудівний і Шосткинський хіміко-технологічний коледжі, інші структурні підрозділи.

Сучасне обличчя Сумського державного університету

 • В університеті навчається близько 14 тисяч осіб за різними формами навчання (освітньо-кваліфікаційні рівні та освітні ступені молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста та магістра) за 51 спеціальністю з 22 галузей знань. Здобувають освіту близько 1600 іноземних студентів із майже 50 країн світу.
 • Сумський державний університет входить до каталогу кращих дослідницьких університетів світу від Шанхайського рейтингу та до авторитетного каталогу кращих університетів світу від рейтингу Times Higher Education (THE).
 • За міжнародним рейтингом вищих навчальних закладів QS World University Rankings Сумський державний університет входить до топ-групи (3 %) провідних університетів світу та класифікується як університет з високою дослідницькою продуктивністю. За цим рейтингом СумДУ у групі лідерів серед українських вишів. Рейтинг QS також визначив університет на позиції 101-150 серед «молодих» вишів світу, які «стрімко зростають».
 • За даними міжнародного рейтингу Webometrics Ranking of World Universities СумДУ посідає 3 місце та uniRank University Ranking – 4 місце серед ЗВО України, а також займає високі позиції у європейському рейтингу U-Multirank, який визначив більшість показників навчальної, позанавчальної, міжнародної та інших сторін діяльності СумДУ такими, що перевищують середньосвітові значення.
 • Університет є першим з українських ЗВО, що пройшов у 2014 році незалежний зовнішній аудит компанії QS та здобув найвищі оцінки (5 зірок) за кількісним та якісним складом викладачів, задоволеністю студентів якістю навчання, умовами та доступністю навчання, соціальною спрямованістю діяльності та E-learning.
 • Згідно з результатами міжнародного рейтингу Round University Ranking, що складається за даними однієї з найбільших інформаційно-аналітичних компаній світу Clarivate Analytics (Thomson Reuters), Сумський державний університет – на 557 позиції серед ЗВО світу та на другій серед університетів України.
 • Згідно з міжнародним рейтингом SciMago Institutions Rankings Сумський державний університет посідає 8 місце серед  ЗВО України та входить до топ-200 університетів Центральної та Східної Європи.
 • За версією міжнародного екологічного рейтингу UI GreenMetric Сумський державний університет входить до топ-250 університетів світу. СумДУ став першим українським університетом, який увійшов до цього екологічного рейтингу.
 • За даними наукометричної бази Scopus за кількістю цитувань світовою науковою спільнотою публікацій науковців університету та індексом Гірша – СумДУ серед лідерів науково-освітянського простору України.
 • За результатами дослідження якості наукової діяльності університетів за цитованістю вчених в Google Scholar, що публікує Webometrics, університет посідає 4 місце серед вишів України.
 • Сумський державний університет має високі позиції за результатами консолідованого рейтингу вітчизняних університетів «Osvita.ua» (лідер освіти північного регіону, 7 місце серед вітчизняних ЗВО). Університет також входить в трійку кращих університетів України за показниками міжнародної діяльності згідно з рейтингом «ТОП-200 Україна».
 • За кількістю призових місць у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт СумДУ має найвищий показник, а за кількістю призових місць у Всеукраїнських олімпіадах з навчальних дисциплін, напрямів підготовки, спеціальностей знаходиться у лідерах серед вишів України.
 • Університет є підписантом Великої Болонської Хартії Університетів, членом Міжнародної асоціації університетів, Європейської асоціації університетів, Євразійської асоціації університетів, Асоціації економічних університетів Південної та Східної Європи та регіону Чорного моря, Міжнародної обсерваторії IREG з академічних рейтингів та кваліфікацій, Мережі інститутів міжнародної освіти та інших міжнародних організацій.
 • Сумський державний університет співпрацює з більш ніж 200 партнерами зі США, Великобританії, Німеччини, Австрії, Франції, Бельгії, Швеції, Польщі, Литви, Болгарії, Чехії, Словаччини, Румунії, Японії, Південної Кореї, Китаю та інших країн світу.
 • CумДУ є постійним партнером у спільних проектах в рамках міжнародних грантових програм Європейського Союзу (Tempus, Erasmus Mundus, Jean Monnet, Erasmus+, Horizon 2020), Програми розвитку ООН, Британської Ради, Світового банку, двосторонніх наукових і дослідницьких проектах, грантах приватних фондів. Університет реалізує більше 200 грантів щорічно. За останні 5 років обсяг дослідницької роботи в рамках міжнародних грантових проектів збільшився у 20 разів.
 • Університет активно реалізує довгострокові та короткострокові програми міжнародної академічної мобільності, стажування та практики за кордоном для студентів, аспірантів, науково-педагогічного та адміністративного персоналу з перезарахуванням отриманих результатів.
 • В університеті працює більше 3 тисяч співробітників, серед яких члени-кореспонденти НАН України, близько 130 докторів наук, професорів, 660 кандидатів наук, доцентів, діють докторантура, аспірантура за 21 спеціальністю, спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій.
 • За показниками обсягу госпдоговорів та грантів, ефективності використання бюджетних коштів СумДУ має одні з найвищих показників серед університетів України.
 • Розвинена високотехнологічна бібліотечно-інформаційна система, яка містить понад 3,1 мільйона примірників на паперових носіях, електронну бібліотеку, що має доступ до найвідоміших електронних інформаційних баз світового інформаційного простору. Бібліотека університету є дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року».
 • Базою даних Web of Science Core Collection індексуються два наукових журнали університету: «Маркетинг і менеджмент інновацій» («Marketing and Management of Innovations») та «Наноматеріали: властивості і застосування» («Nanomaterials: Applications and Properties»). Останній та  «Журнал нано- та електронної фізики» («Journal of Nano- and Electronic Physics») також індексуються базою даних Scopus.
 • На базі університету діють TOEFL-центр, ресурсні та навчальні центри Microsoft, Cisco, PortaOne, Delcam, Netcracker, Siemens, SAS, MindK та інші.
 • Розвивається 36 видів спорту, працює біля 100 спортивних секцій, спортивні команди вищої ліги, біля 100 студентів є рекордсменами та призерами Олімпійських ігор, чемпіонатів світу, Європи, України, Всесвітніх зимових та літніх універсіад.
 • До складу української збірної на ХХХ літніх Олімпійських іграх у Лондоні увійшли три студенти і магістранти, а на XXII зимових Олімпійських іграх у Сочі – шість студентів і магістрантів Сумського державного університету. На цих іграх вони здобули золоті медалі у естафетній гонці з біатлону, бронзові медалі у боксі та біатлонному спринті.
 • За підсумками універсіад та чемпіонатів України СумДУ є лідером у відповідній категорії ЗВО та знаходиться на високих позиціях серед усіх закладів вищої освіти України.
 • У 2016 році відбулось приєднання до СумДУ Української академії банківської справи шляхом її реорганізації, а у 2018 році – Сумського державного науково-дослідного інституту мінеральних добрив та пігментів. До складу університету входять навчально-наукові інститути: медичний; фінансів, економіки та менеджменту імені Олега Балацького; бізнес-технологій «УАБС»; права; Конотопський та Шосткинський інститути; факультети: електроніки та інформаційних технологій, іноземної філології та соціальних комунікацій, технічних систем та енергоефективних технологій; Конотопський політехнічний та індустріально-педагогічний технікуми; Сумський машинобудівний і Шосткинський хіміко-технологічний коледжі, інші структурні підрозділи.

Контакти Сумського державного університету

phone_iphone 054-264-04-99, 054-233-40-58, 054-268-77-74
room м. Суми, вул. Р.Корсакова, 2
Показати контакти приймальної комісії

Статистика вступу за 2019 рік

ПЗСО: Середній бал ЗНО зарахованих на бюджет161.07
ПЗСО: Середній бал атестата зарахованих на бюджет9.16
ПЗСО: Середній бал ЗНО зарахованих на контракт137.44
ПЗСО: Середній бал атестата зарахованих на контракт8.23
ПЗСО: Мін. середній бал ЗНО серед зарахованих на бюджет130.00
ПЗСО: Мін. бал атестата зарахованих на бюджет6.80
ПЗСО: Зараховано на бюджет всього77
ПЗСО: Зараховано на контракт всього190
ПЗСО: Максимальний обсяг державного замовлення198
ПЗСО: Всього прийнято заяв1913
ПЗСО: Середній пріоритет всіх заяв (від 1 до 9)3.56
ПЗСО: Ліцензійний обсяг1666
ПЗСО: Залишилося невикористаних ліцензійних місць1399
ПЗСО: Конкурс на одне бюджетне місце (всі заяви)16.04
ПЗСО: Зараховано іноземців на бюджет6
ПЗСО: Зараховано іноземців на контракт8
МОЛ.СПЕЦ.: Зараховано на бюджет всього133
МОЛ.СПЕЦ.: Зараховано на контракт всього169
МОЛ.СПЕЦ.: Всього прийнято заяв382
МОЛ.СПЕЦ.: Ліцензійний обсяг1216
МОЛ.СПЕЦ.: Залишилося невикористаних ліцензійних місць914
Зараховано на бюджет всього216
Зараховано на контракт всього367

БАКАЛАВР: Зараховано на бюджет147
БАКАЛАВР: Зараховано на контракт283
БАКАЛАВР: Всього прийнято заяв464
БАКАЛАВР: Ліцензійний обсяг1500
БАКАЛАВР: Залишилося невикористаних ліцензійних місць1070
МАГІСТР: Зараховано на контракт всього7
МАГІСТР: Всього прийнято заяв7
Зараховано на бюджет всього147
Зараховано на контракт всього290

Конкурсні пропозиції в 2020 році

Назва спеціальності Денна форма Заочна форма
Б Середня освіта від 13000 грн
Б Фізична культура і спорт від 16900 грн від 7400 грн
Б Менеджмент соціокультурної діяльності від 15300 грн
Б Історія та археологія від 13000 грн
Б Філологія від 19800 грн від 7400 грн
Б Економіка від 17600 грн від 6800 грн
Б Психологія від 16000 грн від 7400 грн
Б Журналістика від 16000 грн від 7400 грн
Б Облік і оподаткування від 17600 грн від 6800 грн
Б Фінанси, банківська справа та страхування від 17600 грн від 6800 грн
Б Менеджмент від 17600 грн від 6800 грн
Б Маркетинг від 17600 грн від 6800 грн
Б Підприємництво, торгівля та біржова діяльність від 17600 грн від 6800 грн
Б Право від 19400 грн від 11800 грн
Б Екологія від 15400 грн від 5600 грн
Б Хімія від 13000 грн
Б Прикладна математика від 15000 грн
Б Комп'ютерні науки від 18000 грн від 6200 грн
Б Кібербезпека від 18000 грн
Б Прикладна механіка від 15000 грн від 5700 грн
Б Матеріалознавство від 15000 грн від 7200 грн
Б Галузеве машинобудування від 15000 грн від 5700 грн
Б Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка від 15000 грн від 5700 грн
Б Енергетичне машинобудування від 15000 грн від 8800 грн
Б Теплоенергетика від 15000 грн від 8800 грн
Б Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології від 15000 грн від 5700 грн
Б Мікро- та наносистемна техніка від 15000 грн
Б Електроніка від 15000 грн від 8800 грн
Б Телекомунікації та радіотехніка від 15000 грн
Б Технології захисту навколишнього середовища від 15400 грн від 8800 грн
Б Медсестринство від 18600 грн
Б Фізична терапія, ерготерапія від 15700 грн
Б Громадське здоров`я від 15700 грн
Б Соціальна робота від 15300 грн від 7400 грн
Б Публічне управління та адміністрування від 17600 грн від 7600 грн
Б Міжнародні економічні відносини від 18600 грн
Б Міжнародне право від 17000 грн
М Фізична культура і спорт від 18000 грн від 10300 грн
М Філологія від 22000 грн від 13800 грн
М Економіка від 21600 грн від 10300 грн
М Журналістика від 20000 грн від 12100 грн
М Облік і оподаткування від 21600 грн від 10300 грн
М Фінанси, банківська справа та страхування від 21600 грн від 10300 грн
М Менеджмент від 21600 грн від 10300 грн
М Маркетинг від 21600 грн від 10300 грн
М Підприємництво, торгівля та біржова діяльність від 21600 грн від 10300 грн
М Право від 19800 грн від 13000 грн
М Екологія від 9000 грн
М Прикладна математика від 20000 грн
М Комп'ютерні науки від 21600 грн від 10300 грн
М Прикладна механіка від 20000 грн від 9000 грн
М Матеріалознавство від 20000 грн
М Галузеве машинобудування від 20000 грн від 9000 грн
М Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка від 20000 грн від 9000 грн
М Енергетичне машинобудування від 20000 грн від 9000 грн
М Теплоенергетика від 20000 грн від 9000 грн
М Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології від 20000 грн від 9000 грн
М Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка від 9000 грн
М Мікро- та наносистемна техніка від 20000 грн
М Біомедична інженерія від 20000 грн
М Електроніка від 20000 грн від 9000 грн
М Технології захисту навколишнього середовища від 20000 грн
М Стоматологія від 31300 грн
М Медицина від 27800 грн
М Педіатрія від 24800 грн
М Публічне управління та адміністрування від 21600 грн від 10300 грн
М Міжнародні економічні відносини від 21600 грн

Детальна інформація за 373 конкурсним пропозиціям